Jedną z nie do końca docenianych cech stron internetowych jest ich przejrzystość. W zalewie informacji i grafik trudno jest cokolwiek znaleźć, natomiast mniejsza ilość różnych przeszkadzajek sprzyja wygodnemu dążeniu do interesujących treści. Wbrew pozorom minimalistyczna, wręcz surowa strona internetowa może prezentować się lepiej i bardziej stylowo niż taka, którą ktoś przeładował dowodami swoich umiejętności.

Przejrzyste menu i wygodna nawigacja

Problem z przeładowaniem dotyczy najczęściej witryn tworzonych przez amatorów, ale błędy tego rodzaju zdarzają się też profesjonalistom. Wystarczy nie zadbać o projekt lub mieć kiepski gust, ewentualnie nie obejrzeć witryny przed ostatecznym wdrożeniem wszystkich elementów. Chyba każdy użytkownik internetu dysponujący pewnym poczuciem estetyki zauważył, że wśród najładniejszych, podobających się stron wyróżniają się te dość minimalistyczne. Estetyka rzadko kiedy polega na tym, że na stronę wrzuca się jak najwięcej różnych elementów. Ta sama zasada dotyczy kolorystyki: mniej często znaczy lepiej. Profesjonaliści tworzący strony internetowe współpracują z dobrymi grafikami i korzystają z najnowocześniejszego oprogramowania. Pozwoli to wykorzystać do tworzenia stron różne ciekawe narzędzia, jak również posłużyć się branżowym doświadczeniem.

Poruszanie się po stronie

Brak zbędnych elementów i czytelny design gwarantują wygodną „podróż” wszystkim osobom nowym na stronie. Osoba taka po raz pierwszy widzi witrynę i może poczuć się zagubiona, jeśli menu lub różne opcje znajdują się w dziwnych miejscach albo wyglądają na siłę oryginalnie. Przejrzystość jest w tym przypadku najważniejsza. Część internautów tylko na chwilę wchodzi na różne strony, więc jeśli osobie zainteresowanej czymś konkretnym uda się szybko trafić na potrzebną informację, z dużym prawdopodobieństwem zapamięta stronę jako wartościową. Na pewno zechce wrócić przy kolejnej podobnej okazji. Efekt tego typu można uzyskać poprzez zastosowanie przemyślanej nawigacji. Nie ułatwi jej np. duże zagęszczenie podstron, rozwijanych opcji i wszystkiego, z czego nie można od razu szybko się wycofać.