Przywracanie danych z macierzy RAID Wskazówki dotyczące przygotowania systemu do RAID

photo

Przywracanie danych z macierzy RAID

Przywracanie danych z macierzy RAID Co to jest odzyskiwanie danych z macierzy RAID? Mówiąc najprościej, jest to procedura przywracania danych z woluminu RAID, który z jakiegoś powodu uległ awarii. Kiedy komputer jest zainfekowany wirusem lub robakiem, który powoduje poważne uszkodzenie jednego lub więcej dysków twardych, system operacyjny nie może już korzystać z tych dysków, ponieważ wszystkie dane są tracone. Zazwyczaj w takim przypadku użytkownicy wpadają w panikę, gdy zauważają, że utracili dużą ilość danych. Ten artykuł pomoże użytkownikom komputerów zrozumieć, na czym polega odzyskiwanie danych metodą Raid i jak można to zrobić w takiej sytuacji.

Odzyskiwanie danych z macierzy RAID komu zaufać?.

Tradycyjny dysk twardy jest podzielony na kilka dysków zwanych „jednostkami raid”. Przywracanie danych z macierzy RAID https://robotyziemne.pl/przedtem-ofiarujesz-do-przywracanie-danych-z-macierzy-raid-01/ Każdy z tych dysków przenosi tylko ułamek danych z całego dysku twardego. Nazwa „raid” pochodzi od faktu, że każdy z tych dysków można podzielić na partycje i połączyć w jeden dysk logiczny. Logika jest następująca: Jeśli jeden z dysków zostanie uszkodzony, można zająć się pozostałymi elementami dysku twardego. Jeżeli jednak pozostały dysk jest sprawny, wówczas uszkodzony dysk jest traktowany jako dysk zawodny i jest wymieniany na nowy.

Odzyskiwanie danych z macierzy RAID 0,1 koszty i szanse.

Aby skorzystać z możliwości odzyskania danych z macierzy RAID, należy wykonać dwie proste operacje. Pierwszą z nich jest sprawdzenie, czy wybrany dysk logiczny jest w rzeczywistości funkcjonalny. Na przykład, jeśli masz tablicę 500 GB w raid-oriented set ups, okaże się, że nie można po prostu spojrzeć na dyski i określić, czy są one nienaruszone. Należy otworzyć Narzędzia administracyjne (w Systemie i Konserwacji w Narzędziach administracyjnych), a następnie kliknąć na Test dysków. To zwróci prawdziwy wynik pozytywny, a następnie powiadomi Cię, że wybrany dysk nie działa. W tym momencie można sprawdzić, jaka część macierzy jest fizycznie uszkodzona i jaki jest jej stan logiczny.

Przywracanie danych z macierzy RAID 0+1 co trzeba wiedzieć.

Innym prostym sposobem na przeprowadzenie odzyskiwania danych w trybie raid jest sprawdzenie systemu BIOS. Płyta główna zazwyczaj posiada funkcję konfiguracji rozruchu, która umożliwia wybranie trybu ratunkowego, który zapobiegnie awarii dysku twardego. Wiele z tych funkcji można również ustawić na wyłączone w pewnych okolicznościach, więc może być konieczne uruchomienie systemu w trybie bezpiecznym, aby włączyć te funkcje. Jeśli masz starszy model płyty głównej, możesz nie mieć tej opcji i zamiast tego musisz użyć trybów niedostępnych dla tych funkcji.

Po sprawdzeniu, że wszystkie dyski w konfiguracji są nienaruszone, należy spróbować utworzyć kopię lustrzaną macierzy. Można to zrobić, uruchamiając system operacyjny z dysku, na którym ma zostać utworzona kopia lustrzana, a następnie uruchamiając narzędzie do klonowania dysków z poziomu systemu operacyjnego w celu skopiowania wszystkich danych z macierzy raid na pozostałe dyski. Chociaż ta metoda jest często łatwiejsza w przypadku dużej liczby dysków niż odbudowa kopii lustrzanej, może być dość skomplikowana w przypadku pojedynczej wieży lub nawet stu dysków, dlatego warto skorzystać z oprogramowania do odzyskiwania danych z macierzy RAID innej firmy.

Większość ludzi zdecyduje się stworzyć kopię swoich woluminów RAID na dodatkowych jednostek logicznych na tym samym komputerze. Istnieje kilka powodów, które mogą zdecydować się to zrobić. Po pierwsze, jeśli jedna awaria dysku dzieje, nie koniecznie trzeba się martwić o wszystkich poszczególnych dysków awarii. Poszczególne jednostki logiczne mogą nadal pracować. Innym powodem, że może chcesz skopiować swoje woluminy RAID na jednostki logiczne jest, aby upewnić się, że urządzenia RAID są ustawione w najlepszej możliwej konfiguracji.

Przywracanie danych z macierzy RAID doświadczony serwis.

Dostępne są rozwiązania programowe, które pozwalają na łatwe tworzenie kopii zapasowych i odzyskiwanie danych przy użyciu RAID. Jednym z tych rozwiązań programowych jest Ideal Data Recovery Pro, który jest powszechnie uważany za lidera w branży oprogramowania do odzyskiwania danych online. To rozwiązanie programowe jest w stanie obsłużyć wszystkie rodzaje konfiguracji RAID, w tym pojedyncze, podwójne i wielodyskowe macierze Raid. Jeśli możesz zarządzać serwerem Windows, to nawet nie trzeba wiedzieć, jak pracować z oprogramowaniem w celu odzyskania danych.

Jeśli korzystasz z systemu Linux, nie powinieneś mieć problemów z odzyskaniem danych z systemu araid. Jednym z przykładów opartego na systemie Linux narzędzia do odzyskiwania danych raid, które możesz wypróbować, jest Arium. Innym narzędziem opartym na systemie Linux, które jest popularne wśród użytkowników Linuksa jest KRAB. Nawet jeśli oba te narzędzia są oparte na systemie Linux, oba odzyskują pliki bardzo szybko (co jest ważne, jeśli masz do czynienia z utratą danych) i są przyjazne dla użytkownika. Możesz pobrać te narzędzia z Internetu.