Ploter niejednokrotnie jest urządzeniem niezbędnym w prawidłowym funkcjonowaniu przedsiębiorstwa, dlatego warto zadbać o niego. Jeśli tego nie zrobimy naprawa w profesjonalnym serwisie ploterów może być kosztowna a przestój spowodowany awarią plotera długi. Poniżej kilka rad jak dbać o ploter.
Konserwacja plotera
Najlepszym sposobem uniknięcia nieprzewidzianej awarii plotera jest cykliczna jego konserwacja w profesjonalnym serwisie. Taki zabieg powinno przeprowadzić się raz na rok lub dwa lata w zależności od intensywności użytkowania plotera. Podczas konserwacji plotera serwisant czyści poszczególne podzespoły plotera tj. np. encoder strip, rozrząd napędowy plotera, głowice drukujące czy styki elektryczne. Wszystkie zębatki zostają ponownie nasmarowane i naoliwione. Sprawdzony zostaje stan paska napędowego karetki oraz stacji serwisowej. Jeśli okaże się że pasek napędowy karetki jest sparciały (rozwarstwia się) to należy go wymienić bo jak pęknie to ploter ponownie trafi na serwis. Jeśli chodzi o stacje serwisową to sprawdza się czy nie jest ona przepełniona. Przepełniona stacja wpływa niekorzystnie na stan głowic drukujących bowiem nie mają one gdzie zrzucić nadmiaru tuszu co wpływa na jakość wydruku.
Kalibracja plotera
Kalibracja plotera to inaczej wzorcowanie czyli takie ustawienie osi aby uzyskać wzorcowy wydruk. Dzięki temu wydruk będzie prawidłowy beż żadnych linii czy tez przeskoków. Kalibrację należy przeprowadzić po każdej czynności serwisowej takiej jak np. wymiana paska napędowego. Kalibrację powinno się przeprowadzić dla każdego rodzaju papieru na jakim drukuje dany ploter. Starsze modele ploterów HP np. DJ450 wymagały stosowania do kalibracji specjalnej folii przezroczystej. W nowszych ploterach kalibracji dokonuje się za pomocą oprogramowania plotera lub nawet wykonuje się ona samoczynnie to każdej wymianie tuszy (należy pamiętać o stosowaniu oryginalnych tuszy do plotera aby przedłużyć żywotność swojego plotera).